Jak pakować
Rozumiemy, że zależy Ci na tym, aby Twoja przesyłka była dobrze przygotowana i zabezpieczona do transportu i dotarła bezpiecznie do odbiorcy, paczki są sortowane automatycznie oraz przeładowywane w trakcie transportu dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie pakowania paczek.
- Podstawowym “narzędziem” po który sięgamy jest kartonowe pudełko. Sprawdza się idealnie, pod warunkiem, że jest pozbawione jakichkolwiek uszkodzeń. Pamiętaj, że pudełko nie może być przeciążone!W przypadku pakowania rzeczy delikatnych, możesz zastosować metodę podwójną, polegającą na włożeniu mniejszego pudełka w większe, a wolną przestrzeń uzupełniamy wypełniaczem.Jeśli stosujemy pudełka wcześniej używane, pamiętajmy o usunięciu wszelkich nalepek np. z kodami kreskowymi.
- Możemy użyć różnego rodzaju wypełniaczy, które zamortyzują naszą paczkę w podróży. Do wyboru mamy szereg wypełniaczy. Który wybrać?
- gazety, papiery – nie mają szczególnych funkcji amortyzujących, natomiast mogą uchronić przed kurzem czy zabrudzeniami.
- wypełniacze typu Flopak – jest to kostka styropianowa, którą odpowiednio możemy stosować do pakowania ciężkich elementów, bądź do lekkich przy użyciu wersji – chrupek typu S. WAŻNE! Tego typu wypełniaczy nie można stosować do pakowania elektroniki, ponieważ właściwości wytwarzania energii statycznej mogą zniszczyć układy elektroniczne naszego sprzętu! Do tego celu możemy użyć Skropaku, który również jest odmianą Flopaku, jednak jest antystatyczny. Nie tylko jest bezpieczny dla naszej elektroniki, ale również dla środowiska. Skropak jest biodegradowalny.
- poduszki powietrzne – ich zaletą jest niska cena oraz niezawodność w ochronie małych, niezaostrzonych przedmiotów, takich jak szkło czy porcelana.
- formy styropianowe – spotykane zwykle w opakowaniach oryginalnych wszelkiego rodzaju elektroniki. Dają duży stopień ochrony. Zwykle są idealnie dopasowane kształtem do przedmiotu, który ochraniają.
- Możemy dodatkowo opakowywać przedmioty osobno. Szczególnie jeśli zakładamy włożyć ich kilka do jednego pudełka. Wówczas możemy wykorzystać niezawodną folię bąbelkową, materiał, bądź tekturę, które następnie owijamy taśmą klejącą. Zaleca się aby każdy przedmiot miał na sobie przynajmniej 5 cm warstwy ochronnej.
- Na koniec zaklejamy karton taśmą klejącą. Warto wybrać specjalną taśmę o wysokiej trwałości, dzięki czemu będziemy mięć pewność, że nasza paczka nie otworzy się w transporcie.
- Dodatkowo, należy zakleić również dolne klapy, szczególnie przy zabezpieczaniu cięższych kartonów. Gotowe!
Zalecenia:
- Zawsze wybieraj kartony trójwarstwowe, ponieważ te o mniejszej liczbie warstw mogą nie zapewnić adekwatnej ochrony i są bardziej podatne na uszkodzenia.
- Upewnij się, że karton jest starannie i obficie zaklejony taśmą pakową, co uniemożliwi jego otwarcie bez pozostawienia oczywistych śladów.
- Do zabezpieczenia kartonów stosuj wyłącznie taśmy pakowe oraz mocne taśmy typu DUCT TAPE.
- Wzmocnienie ochrony kartonu jest możliwe poprzez dodatkowe owinięcie go folią stretch.
- Dobór rozmiaru kartonu ma kluczowe znaczenie: zbyt mały może łatwo ulec rozdarciu pod wpływem ciśnienia zawartości, a zbyt duży – ulec zgnieceniu lub pęknięciu pod wpływem nacisku innych paczek.
- Małe przedmioty nie powinny być pakowane luźno wewnątrz kartonu, aby uniknąć ich przemieszczania się i uszkodzenia podczas transportu. Należy je zapakować w mniejsze kartony, a te z kolei umieścić w większej paczce zbiorczej.
- Aby zabezpieczyć zarówno karton, jak i jego zawartość, zaleca się stosowanie odpowiednich wypełniaczy.
- Pakowanie powinno być realizowane poprzez umieszczenie jednej paczki w jednym kartonie lub, w przypadku mniejszych kartonów, kilka z nich w jednym większym, zwracając uwagę na umiejętne ich połączenie, aby uniknąć rozłączenia i opóźnień w dostawie.
Ostrzeżenia:
- Nie akceptujemy paczek pakowanych w inny sposób niż w karton.
- Odradzamy używanie kartonów po produktach lekkich, takich jak chipsy, chrupki, popcorn czy pieluchy, ponieważ są one przeznaczone do przechowywania przedmiotów o wadze maksymalnie 2-3 kg, a nie do wysyłki kurierskiej.
- Nie należy używać do zabezpieczania kartonów taśm malarskich ani taśm izolacyjnych przeznaczonych do przewodów elektrycznych.
- Unikaj oklejania kartonów papierem, na którym klejone są etykiety adresowe, ponieważ może to prowadzić do ich łatwego zgubienia i utrudnić realizację usługi.
- Do owijania kartonów nie zaleca się używania folii spożywczej, z podobnych przyczyn co w przypadku papieru.
- Nie wysyłaj częściowo pustych kartonów, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia kartonu lub jego zawartości.
- Nie umieszczaj w kartonach żadnych płynów, ponieważ są one wyłączone z naszych usług z powodu ryzyka rozlania i uszkodzenia innych paczek.
- Odradzamy wkładanie do paczek przedmiotów szklanych, ponieważ są one wyłączone z transportu z uwagi na ryzyko zgniecenia pod ciężarem innych paczek, szczególnie jeśli nie jesteśmy świadomi ich zawartości.
- Unikaj łączenia kartonów w sposób nieumiejętny, ponieważ może to prowadzić do ich rozłączenia, co z kolei może znacząco wydłużyć termin realizacji usługi lub nawet doprowadzić do zagubienia odłączonej części.
Jednak co w sytuacji gdy nasza paczka jest niestandardowa? Spokojnie, na to też mamy sposoby.
- Meble – należy dokładnie zabezpieczyć każdy element grubą folią bąbelkową. Następnie całość obłożyć styropianem, zwracając szczególną uwagę na miejsca podatne na uszkodzenia jakimi są kanty i narożniki. Następnie pakujemy to w nowy, kilkuwarstwowy karton, posiadający specyfikację wagową. Na koniec dodatkowo możemy owinąć pudełko folią. Tak zapakowana paczka może bezpiecznie przejechać wiele kilometrów.
- Elektronika – tego rodzaju przesyłki muszą być zapakowane w oryginalne pudełka – nasza firma nie akceptuje innych opakowań, co skutkuje brakiem ubezpieczenia!Oryginalne pudełko posiada zwykle styropianowe wypełnienie, które najlepiej chroni nasz sprzęt. Dodatkowo możemy umieścić paczkę w kolejnym kartonie, jednak musimy pamiętać o naklejeniu nalepek w dwóch językach: „Ostrożnie! Szkło!” oraz „Caution! Fragile!”.W przypadku przewożenia komputerów należy zdemontować twardy dysk, który należy zabezpieczyć folią antystatyczną, a następnie folią bąbelkową. Zalecamy zrobić też kopię danych z dysku.
- Lampy – Jest to kolejna grupa przedmiotów szczególnych. O czym należy pamiętać?Zacznijmy oczywiście od kartonu. Przyda nam się twardy, odporny na wgniecenia. Teraz pora na rozkręcenie wszystkim możliwych elementów takich jak klosz, żarówka etc.Następnie zawijamy kabel wokół lampy i wszystkie elementy po kolei zabezpieczamy folią bąbelkową, a później taśmą klejącą.Wszystkie elementy umieszczamy w kartonie, natomiast pustą przestrzeń uzupełniamy wypełniaczami. Na koniec zaklejamy karton i obowiązkowo naklejamy naklejkę z odpowiednim oznaczeniem dla przedmiotów delikatnych.
- Szkło i porcelana – Będzie od nas wymagała szczególnego zabezpieczenia.Zacznijmy od odpowiedniego kartonu dostosowanego gabarytowo i wagowo.Następnie owijamy każdy przedmiot folią bądź materiałem. Do uzupełnienia wolnej przestrzeni musimy użyć wypełniacza, tak aby uniemożliwić pakunkom przemieszczanie się w paczce.Na koniec bardzo ważnym elementem jest oznaczenie paczki odpowiednią naklejką. Warto dodać również informacje gdzie znajduję się góra, a gdzie dół.
- Wózki dziecięce – do pakowania wózka dziecięcego najlepszym rozwiązaniem będzie również karton. Dobrze byłoby użyć oryginalnego opakowania, ewentualnie inny, mocny i nieuszkodzony karton. Zaczynamy od oczyszczenia wózka z brudu oraz całkowitego (możliwego) demontażu elementów wózka. Pozwoli nam to zaoszczędzić miejsce oraz lepiej zabezpieczyć poszczególne elementy. Oczywiście każdy pojedynczy element zabezpieczamy przy użyciu foli, który następnie umieszczamy w kartonie.Wskazane jest użycie wypełniacza, pozwoli to zwiększyć ochronę części podczas transportu.
- Rowery – Znów potrzebny będzie karton.Oczyszczamy rower z brudu i rozkręcamy na części.Następnie zabezpieczamy poszczególne części przy użyciu foli bąbelkowej i umieszczamy w kartonie. Dla zaoszczędzenia miejsca kierownice układamy wzdłuż ramy.Nie możemy dopuścić aby części były włożone luzem i przemieszczały się w kartonie, dlatego w miarę możliwości łączymy ze sobą elementy np. przy użyciu taśmy klejącej.Pozostałą przestrzeń uzupełniamy dowolnym wypełniaczem.Z uwagi na wagę paczki, dodatkowo wzmacniamy karton, również od spodu!
- Torby i walizki podróżne – Z pozoru banalne, jednak należy pamiętać, że tego rodzaju paczki odbieramy jedynie zapakowane w karton lub dokładnie ofoliowane. Walizki i torby nie zapakowane odpowiednio nie będą przyjmowane do wysyłki lub mogą zostać zafoliowane po uiszczeniu opłaty w wys 5e.
Musimy też zwrócić uwagę na to, aby zabezpieczyć wszystkie elementy typu: sznurki, uchwyty, suwaki np. przy użyciu folii streczowej, które mogą się w łatwy sposób w transporcie uszkodzić